Jdi na obsah Jdi na menu
 


I na fotbal dolehne finanční krize

ObrazekVedení Českomoravského fotbalového svazu má obavy, jakým způsobem se české kluby vyrovnají s finanční krizí, která začíná ovlivňovat ekonomiku.

Podle odhadů místopředsedy ČMFS Jaroslava Vacka je možné, že z 4000 klubů by mohlo během nynější recese deset procent skončit. Vacek na dnešním ligovém shromáždění v Praze uvedl, že by šlo o ozdravný proces, který by naopak fotbalové prostředí mohl pročistit.

Nynější celosvětová ekonomická krize vnese podle odhadů odborníků do sportovního marketingu řadu problémů a ani český profesionální fotbal jich zřejmě nezůstane ušetřen. "Není vyloučeno, že v budoucnu bude nutné v měřítku první a druhé ligy hospodařit s částkou až o 300 milionů menší," varoval Vacek, který je ve fotbalovém svazu považován za "ministra financí".

Jak se projeví krize na případném krachování klubů, lze prý jen těžko odhadovat. "Je ale naivní se domnívat, že se krize dotkne všech oborů, a fotbalu se vyhne," prohlásil licenční manažer Stanislav Rýznar, který v rámci profesionálních soutěží rozhoduje o udělení licencí, bez nichž se první a druhá liga hrát nedá. Právě on nyní bude s kluby jednat, nakolik jsou aktuálně solventní.

Podle Vacka je možná blízko doba, kdy se kluby shodnou, že druhá nejvyšší soutěž nemusí být plně profesionální. "A otázkou může být i počet týmů v první i druhé lize," nastínil Vacek začínající debatu, která by pomohla zmírnit následky ekonomické recese.

To však až od dalších ligových ročníků, protože ten letošní už je rozehrán. "Jaká je ale současná situace v klubech, já nemohu komentovat, jsem vázán tajemstvím," vysvětlil Rýznar. Jenže podle všeho už především v druhé lize mají některé kluby potíže; na ligovém shromáždění se v zákulisí mluvilo především o Fulneku, který se prý chystají opustit klíčoví hráči včetně Radka Slončíka.

Šetřit ale bude muset i amatérský fotbal. Podle Vacka je možné, že konce se dočká plná desetina ze čtyř tisíc klubů. "Není to zrovna populární názor, ale podle mě by takové pročištění fotbalu pomohlo," uvedl Vacek.

V příštích třech letech dostanou fotbalové kluby patnáctiprocentní bonus za podíl na diváckých návštěvách za loňskou sezonu, jak se na tom domluvily se zástupci marketingové společnosti STES už dříve. "Kluby obdrží domluvenou sumu ve splátkách v průběhu nejbližších tří let," prohlásil Vacek.

Nový projekt na podporu návštěvnosti a práce s diváky, na který už je od jednoho z titulárních sponzorů vyhrazena konkrétní suma, bude představen na počátku příštího roku před startem jarní sezony.

Kluby se ale nově začnou také samy starat o publicitu, kterou Gambrinus liga má podle jejich mínění mít. Na dnešním shromáždění byla založena pracovní skupina, která bude řešit spolupráci s médii, otázky rasismu, různé charitativní akce a další projekty. V první fázi v komisi budou zástupci Sparty, Slavie a Ostravy, z druhé ligy Bohemians 1905 a také zástupce STES. "Kluby mají zájem, aby byla liga lépe prezentována v médiích i ve veřejnosti," uvedl Vacek.

Významně postoupily také práce na dokončení bezpečnostního projektu, který od příštího roku výrazně změní spolupráci ministerstva vnitra a fotbalového svazu. "Už jsme obdrželi návrh dohody mezi ministerstvem a svazem. Do 10. dubna by na deseti stadionech měl být instalován kamerový systém a dotahujeme také způsob, jak nakládat s osobními údaji diváků," informoval o hlavních novinkách bezpečnostní manažer svazu Miroslav Platil.

Novinkou během jara bude také to, že po zápasech první ligy již nebudou zveřejňovány známky, které za svůj výkon obdrželi rozhodčí. "Kluby o tom informoval předseda komise rozhodčích Luděk Macela, který tak reagoval na návštěvu zástupců UEFA. Pokud budeme žádat dotační programy, musíme sjednotit postup s dalšími soutěžemi," vysvětlil generální sekretář svazu Rudolf Řepka.


zdroj: čtk